מי ממן את המלחמה בישראל בקמפוסים מערביים? כנס מוניטור 2015

קטאר היא המובילה במימון להכפשת ישראל באוניברסיטאות בעולם.

כך עולה ממחקר שיוצג במסגרת כנס מוניטור האקדמיה הישראלית באוניברסיטת תל אביב

שכותרתו "מי מממן את המלחמה בישראל בקמפוסים המערביים?"

 

כנס מוניטור האקדמיה הישראלית 2015 יעסוק בגילוי וניתוח המקורות הכספיים מאחורי היוזמות האנטי-ישראליות בקמפוסים המערביים. מחקר ראשון מסוגו בארץ ובעולם שמפרט את שלל הגורמים המממנים את הדה-לגיטימציה נגד ישראל באוניברסיטאות ברחבי העולם. הכנס יעסוק במקורות המימון בהן: ממשלות ערביות ואירופאיות, וביניהן גרמניה, ארגונים ממשלתיים ובלתי ממשלתיים, קרנות מטעם איראן, ועוד.

 

הכנס יתקיים ביום שישי - 08.5.2015, בשעה 9, באוניברסיטת תל-אביב, בניין דן דוד אולם 3. בכנס ישתתפו אורחים וחוקרים מהאקדמיה ובו יוצג המחקר וכן, יתקיים  דיון מיוחד סביב הנושא המקורות הכספיים המופנים נגד מדינת ישראל וזורמים לקמפוסים במערב.

 

בין משתתפי הכנס: אופירה סליקטר, פרופסור למדע המדינה בגראץ קולג' ארה"ב, ד"ר דנה ברנט, קינגס קולג' לונדון ומוניטור האקדמיה הישראלית, ארגון שחושף פעילות נגד ישראל באקדמיה, ואורחים נוספים.


פרופ' אופירה סליקטר, תרצה בנושא "מימון BDS ומעבר לכך, אודות המימון הערבי והאיראני", סליקטר חוקרת בנושאי מודיעין וכתבה על כך תשעה ספרים. מחקרה הנוכחי עוסק ברשתות מימון של קבוצות טרור במזה"ת.  הרצאתה תתמקד במספר גורמים הממנים את הפעילות נגד ישראל בקמפוסים. הראשונה והחלוצה שבהם היא הקרן הסעודית "ארמקו" שעושה מאמץ ארוך שנים שנועד להשפיע על מהות המחקר בתחום לימודי המזרח תיכון והסכסוך ישראלי-הפלסטיני. קרן זו יצרה פלטפורמה אקדמית במימון נדיב למחלקות ללימודי מזרח תיכון ותמיכה בפרסומים אקדמיים בארצות הברית, כאשר המימון מגיע ישירות ממשפחת המלוכה הסעודית. בעקבותיה הלכו גם משפחות מלוכה אחרות ממדינות המפרץ. נכון להיום, קטאר היא השחקנית המובילה בתחום זה. בין היתר, היא חתמה שיתופי פעולה עם כמה מהתוכניות האקדמיות הנחשבות ביותר בארצות הברית. 

גורם נוסף בעל השפעה רבה היא  איראן, שמעבירה את הכספים באמצעות משרד החוץ ומשרד המודיעין (MOIS). איראן שהגיעה מאוחר אל תחום החסויות האקדמיות, גם כאן במטרה לעצב את תחום לימודי האסלאם והסכסוך הישראלי-פלסטיני. בשל האמברגו האמריקאי על קשרים עם איראן, האיראנים התמקדו במערב אירופה, ובעיקר בגרמניה.   נקודה נוספת שנחקרה היא תרומות שמגיעות דרך ארגונים אסלאמיים המתמקדים בחרם נגד ישראל. כך נבנתה תשתית הכוללת את שבוע האפרטהייד הישראלי וכו'. הקשר הכספי כאן הוא מאוד מורכב, ובו תיעלו תרומות מארגונים לא ממשלתיים אסלאמיים, פרו-ערבים וקבוצות לובי איראניות. אופי ההתארגנות והמבנה המשפטי של הקרנות האקדמיות בארצות הברית סייעו בהזרקת כסף ערבי ואיראני. לדוגמא, קרן Tide, משמשת מעין "מסלקה" לתרומות ואינה מחויבת לחשוף את מקורותיה.

 

ד"ר דנה ברנט: קינגס קולג' לונדון ומוניטור האקדמיה הישראלית, תציג את פרק הסיכום בכנס בו היא תפרט את מעורבותם של חוקרים ישראלים שנהנו ממימון רב, בין אם באופן ישיר או באמצעות גופים צד-שלישיים. עבודתם האקדמית משמשת כבסיס רעיוני בפרסומיהם של מנהיגי תנועת החרם, שבוע האפרטהייד הישראלי וכו'. ספרה "פוסט-ציונות והאוניברסיטאות הישראליות: הקשר האקדמי-פוליטי" יוצא לאור באנגלית.

"מוניטור האקדמיה הישראלית" שהוקמה בשנת 2004 היא קבוצה העוקבת אחר פעילותם של קיצונים אנטי-ישראליים "פוסט-ציוניים" באוניברסיטאות הישראליות ובחו"ל וחושפת את פעילויותיהם, התנהגותם והצהרותיהם.

 

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3