האיחוד האירופי בביקור בחאן חילו בעיר לוד- המכון הישראלי לארכיאולוגיה

המכון הישראלי לארכיאולוגיה בהמשך לביקור משלחת האיחוד האירופי בפרויקט פארק השלום:

"מקווים שבשבועות הקרובים נקבל בשורות טובות שיאפשרו לנו יחד עם השותפים שלנו,

לממש את החזון של המכון הישראלי לארכיאולוגיה

לפיתוח העיר העתיקה של לוד כאתר תיירות מהשורה הראשונה"

בשבוע האחרון  (19-20.2.2014), המכון הישראלי לארכיאולוגיה בשותפות עם עמותת ג'ינדאס ועיריית לוד , אירחו את משלחת האיחוד האירופי שהגיעה לישראל ובחנה אפשרות לסייע במימון פרויקט פיתוח פארק השלום בלוד כאתר תיירות ברמה בינלאומית ולשיקום השכונות הסובבות את העיר העתיקה, בכפוף לחזון ולתכניות שפותחו על ידי המכון הישראלי לארכיאולוגיה.

ביקור המשלחת נערך בעקבות פנייה שערכו המכון הישראלי לארכיאולוגיה ועמותת ג'ינדאס מלוד לפני מספר חודשים, במסגרתה הגישו בקשה לקבלת תמיכה מהאיחוד האירופי על סך 30 מיליון יורו, לצורך קידום הפרויקט.


לדברי ד"ר אלון שביט, מנכ"ל המכון הישראלי לארכיאולוגיה: "התוכנית כוללת שיקום עירוני הכולל בעיקר את פיתוח העיר העתיקה כאתר תיירות בסטנדרטים בינלאומיים, בכפוף לחזון ולתכניות שפותחו על ידי המכון הישראלי לארכיאולוגיה, וכן כוללת שיקום של השכונות הסובבות את העיר העתיקה ושיקום אפיק נחל איילון ופיתוחו כפארק ירוק לנופש ופנאי לרווחת תושבי העיר ואורחים מחוצה לה".

ההכנות לביקור המשלחת נמשכו מספר שבועות. אביטל בלונדר, מנהלת עמותת ג'ינדאס , בנתה קואליציה רחבה הכוללת גופים ממשלתיים, רשות מקומית וגורמים נוספים אשר הביעו תמיכה פומבית במיזם וסייעו להותיר בקרב חברי המשלחת תחושה שאכן יש היתכנות גבוהה מאוד לביצוע המיזם בהצלחה.

יום לפני הגעת המשלחת, צוותים של המכון הישראלי לארכיאולוגיה ביצעו ניקיון של אשפה, פסולת בניין ועשבייה מהעיר העתיקה, הציבו שלטים המציגים את העיר העתיקה, את מסבנת אל-פאר ואת חאן אל-חילו. השלטים נוסחו בעברית, ערבית ואנגלית ובשלט העיר העתיקה, המוצב ליד המסגד והכנסייה הוסיפו טקסט ברוסית לטובת מרבית התיירים המגיעים כיום לבקר בכנסייה מארצות מזרח אירופה.

במהלך הביקור, המשלחת סיירה בעיר העתיקה, בהדרכת ד"ר אלון שביט, כן נערכה למשלחת האיחוד ח'פלה בדואית בחאן אל ח'ילו בהובלתו של חסן, אבו-סלמה אל-צנעא, שזימן כמה מנציגי הציבור של הקהילות הערביות בלוד אשר פגשו את חברי המשלחת.           נציגי הקהילות הערביות בלוד הבהירו לחברי המשלחת את חשיבות היוזמה של המכון הישראלי לארכיאולוגיה לשקם את העיר העתיקה של לוד במסגרת תהליך קהילתי, שהוא הערובה להצלחה של כל השקעה עתידית בעיר.

נציגי הציבור חזקו את ידי חברי המשלחת בתקווה שאלו ימליצו שאכן העיר לוד תזכה לקבל את הסיוע של האיחוד האירופי.

לדברי ד"ר אלון שביט: "הובהר לנו שהועדה אינה מקבלת החלטות אלא רק ממליצה בפני מקבלי ההחלטות. אך יש לקוות שבשבועות הקרובים נקבל בשורות טובות אשר יאפשרו לנו יחד עם השותפים שלנו, לממש את החזון של המכון הישראלי לארכיאולוגיה לפיתוח העיר העתיקה של לוד כאתר תיירות מהשורה הראשונה, כמקור גאווה לתושבי העיר לוד וכמחולל מפנה בעתידה של העיר".

פרויקט פארק השלום בלוד החל ביוזמת המכון הישראלי לארכיאולוגיה בשנת 2005. פארק השלום כולל שטח של 80 דונם המוכרז כאתר עתיקות ובו מצויים מבנים עתיקים לצד מבני ציבור. במסגרת הפרויקט האתר החל לעבור שיקום לצורך פיתוח העיר העתיקה כאתר תיירות. בין מטרות הפרויקט; הקמת גן תיירותי בלב העיר אשר ישמש כמוקד משיכה לתושבי העיר ולתיירים מהארץ ומהעולם ופיתוח אחד האזורים המוזנחים ביותר בעיר תוך אימוץ הסטנדרטים הגבוהים ביותר. משימות הפרויקט כוללות: פיתוח ואחזקה של מבנים, שימור ושיחזור מבנים היסטוריים, חפירות ארכיאולוגיות ופיתוח תכניות רב שנתיות לשילוב הקהילה בפרויקט. בנוסף הפרויקט כולל משימות משלימות לביצוע על ידי העירייה. עלויות פיתוח לוד העתיקה כאתר תיירות, מוערכות בכ-10 מיליון יורו. עלויות הפרויקט כולו צפויות להגיע לכ-200 מיליון ₪. עד כה, הושקעו בפרויקט  כ-4 מיליון ₪.

 

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3