כנס יסמין 2013 לקידום נשים בעלות עסקים נחתם בהצלחה עמותת יסמין הוכרזה כעצמאית

היום התקיים כנס "יסמין" 2013 לקידום נשים בעלות עסקים

במעמד נציגים של עשרות  חברות מובילות במשק

 

 

היום, שלישי, התקיים  כנס יסמין" השנתי ה-12, לקידום עסקים קטנים בבעלות נשים יהודיות וערביות, שנערך בשיתוף עם קבוצת שטראוס ובתמיכת קרן קונרד אדנאואר, קבוצת זאפ ובנק הפועלים.
הכנס הינו האירוע השנתי של עמותת יסמין במסגרתו מתכנסים נציגי המגזר העסקי, הציבורי והחברתי, גופי מימון וחברות “יסמין” - נשים יהודיות וערביות. את הכנס פתחה  הגב' עופרה שטראוס יו"ר קבוצת שטראוס ונשיאת עמותת יסמין. אורחת הכבוד היא  Elizabeth A. Vazquez, אליזבת וסקז , מנכ"לית ומייסדת משותפת של WEConnect International, המשמשת גם כיועצת של ביל קלינטון לענייני נשים במסגרת הקרן שהקים. כמו כן בכנס השתתפה לילך אשר-טופילסקי , מנהלתהחטיבה הקמעונאית בבנק הפועלים שהציגה את האתגרים המרכזיים של עסקים קטנים ומה הם הכלים להתמודד

נתונים מעניינים שהוצגו בכנס:  חיזוק נשים בעסקים יאפשר העצמה כלכלית של 50% מהאוכלוסייה; עסקים בבעלות נשים לוקחים פחות אשראי ומוסר ההחזרים שלהם גבוהה יותר; הן נסמכות יותר על כסף פרטי ולוקחות פחות אשראי מגופי מימון חיצוניים; קצב הגידול של עסקים בבעלות נשים גבוה פי 1.5 מזו של הממוצע בכמות העסקים; 75% מהנשים מחזיקות בחשבונות בנק משותפים עם בני זוגן ול- 25%  חשבונות נפרדים, )ל- 12% רק חשבונות נפרדים) ;כ- 29% מדווחות כי הן האחראיות העיקריות לפעילות בפקדונות וחסכונות אך רק כ- 21% מדווחות כי הן האחראיות העיקריות על נטילת הלוואות.

 

 

בכנס הוצג סקר של האיגוד הלאומי של נשים בעלות עסקים ממנו  עולה המסקנה ששנת 2013 תראה שיא חדש של נשים יזמיות. –      יותר נשים (81%) אופטימיות לגבי מצבו העסקי של העסק שלהן

          85% ציינו שהשנה תהיה יותר פעילות יזמית בקרב נשים

          מחצית מכל הנשים בגילאי 18-24 רוצות לפתוח עסק משלהן

           עידן האינטרנט פתח עולם של אפשרויות חדשות שלא היו קיימות קודם לכן

           כיום זול יותר לפתוח סטארט-אפים מבעבר.

פלטפורמות פתוחות  שמנגישות ידע רב, מאפשרות לנשים להשתלב באקוסיסטם היזמי

הסקר מצביע על כך שיותר נשים ( 81%)  אופטימיות לגבי מצבו העסקי של העסק שלהן, 66% אפילו יותר אופטימיות מאשר שנה שעברה. 85% מהנשאלים אמרו שהשנה תהיה יותר פעילות יזמית בקרב נשים מאשר בשנים האחרונות .

כבר עכשיו ניתן להגיד, ולהשליך גם על ישראל, שככל שהמצב המשקי מחמיר, והאבטלה גדלה, כך נשים מחפשות אלטרנטיבות תעסוקתיות אטרקטיביות יותר שתסייע להם במעלה סולם הקידום וההגשמה העצמית.

 

עיקרי הדברים שנאמרו בכנס:

עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס ונשיאת כנס יסמין: "2013 צפויה להיות שנת שיא של עסקים בבעלות נשים. מדינה שמאמינה בשיוויון הזדמנויות צריכה להשקיע בעסקים בבעלות נשים. הסיבה שהתכנסנו כאן היום היא כדי להעלות למודעות שיש היום בישראל לא מעט עסקים קטנים בבעלות נשים יהודיות וערביות. הראשונה שצריכה להתחייב לכך היא הממשלה שהיא הרוכש הגדול ביותר במדינה, ואני מקווה שמדינת ישראל תקדם את הנושא. בעולם כבר הבינו את זה שעסקים בבעלות נשים טובים יותר לכלכלה ואני בטוחה שגם כאן זה יקרה. גם אנחנו מנהלי החברות ,מנהלי הרכש ושרשרות ההספקה  צריכים לקחת בחשבון שבתהליך הרכש חיוני לשלב עסקים מכל המגזרים .חשוב שחברות יתחילו למדוד באיזו מידה הם רוכשים מעסקים קטנים בבעלות נשים ובכך מייצרים תרומה נוספת למשק ולקידום שיויון הזדמנויות.

נחשפתי לנושא במסגרת צוות בינלאומי שאני חברה בו, בהובלת הילרי קלינטון. עד עכשיו תמיד בדקנו איכות מוצר אבל לא ממי אנחנו קונים. מבדיקה שעשיתי הבנתי שזה נעשה בהצלחה בארה"ב, שם כבר הבינו שנשים הן כוח כלכלי. גם אצלנו הכלכלה מגוונת וצריך לדחוף קדימה את המגזרים השונים שגם ירוויחו יותר.  נשים מהוות 66% כוח העבודה הגלובלי ומייצרות 50% מהמזון, אך מרוויחות רק 10% מההכנסות והן הבעלים של רק 1% מהנכסים.

שלושה סגמנטים עיקריים ביזמות נשים בישראל: ישראליות ותיקות יהודיות,  ישראליות ערביות, ועולות חדשות מרוסיה.  על כן חשוב שנשלב בתהליכי הרכש שלנו בעסקים הגדולים גם פרמטרים של רכש מגוון" .

 

 אליזבת וסקז מנכ"לית ומייסדת משותפת של WEConnect International,  : "זה עסק טוב לקנות מנשים בעלות עסקים. את זה הבינו החברות הגדולות בארה"ב ולכן הם הקימו את האירגון שאני עומדת בראשו. זה מצליח בארה"ב ולאחרונה התרחבנו לדרום אמריקה, אפריקה, אירופה ואסיה. אני מתרגשת מאוד להיות בישראל מכיוון שיש כאן שילוב של דתות ומגזרים שונים בחברה שהופכים את העבודה שלנו למאתגרת יותר".

 

 

 

 

 

 

 

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3