אופנת זארה נכנעת ללחץ הציבורי ומתחייבת להפסיק לייצר אופנה רעילה

בהמשך לדו"ח ניקוי רעלים "אופנה מהירה ומרעילה" של תנועת גרינפיס: אופנת זארה נכנעת ללחץ הציבורי

ומתחייבת להפסיק לייצר אופנה רעילה

 

רשת האופנה הגדולה בעולם, זארה,  התחייבה היום לנקות לחלוטין מרעלים את שרשרת האספקה של החברה ואת הבגדים שהחברה מייצרת עד שנת 2020. ההצהרה הזאת היא תוצר של לחץ ציבורי שהתחיל כתגובה לקמפיין העולמי- "ניקוי הרעלים מהאופנה"- של ארגון גרינפיס. כחלק מההתחייבות פורצת הדרך, זארה תתחיל לדרוש מ-20 ספקים שלה לחשוף את המידע על הזיהום שהם יוצרים עד מרץ 2013, על מנת לתת לאנשים החיים בקרבת המפעלים מידע על שחרור של רעלים שהם מסוכנים לסביבה ולמקורות המים שלהם.


ארגון גרינפיס העולמי מברך את זארה על המחויבות ליצור אופנה ללא רעלים. "אם רשת האופנה הגדולה בעולם יכולה לעשות את זה, אין סיבה שמותגים אחרים לא ינקו גם הם את רשת האספקה שלהם וייצרו אופנה ללא זיהום" אמר מרטין הוגסיק (Martin Hojsik) מתאם קמפיין הרעלים של גרינפיס העולמי. "אנשים מסביב לעולם אמרו את דברם כנגד אופנה רעילה, ועכשיו זה הזמן שמותגים נוספים גאפ, ליוויס, וויקטוריה סיקריט ואחרים, יקשיבו ללקוחות שלהם וינקו את הרעלים בדחיפות", הוסיף הוגסיק.

 

ההצהרה של זארה לניקוי רעלים, הגיעה כשמונה ימים אחרי שגרינפיס פרסמה את הדוח שלה. מאז פרסום הדוח הצטרפו לקמפיין מעל 300 אלף אנשים, עשרות אלפים פעלו בפייסבוק וטוויטר ומאות פעילים הפגינו מול חנויות זארה בעולם. מאז תחילתו של קמפיין ניקוי מרעלים של "גרינפיס" בשנת 2011, זארה היא החברה ה-8 שהתחייבה לנקות מרעלים את המוצרים שלה. זארה התחייבה גם לחזק את האיסור על שימוש ב- APEOs, והבטיחה לקבוע תאריכי יעד נוספים להפסקת השימוש בחומרים רעילים אחרים, כולל השימוש ב-PFCs. הדבר החשוב ביותר שהושג : שזארה תדרוש מ- 20 ספקים שלה להתחיל לפרסם מידע על שחרור של חומרים מסוכנים עד מרץ 2013, ותדרוש את אותה דרישה מלפחות 100 ספקים עד סוף שנת 2013. פרויקט הגילוי הנאות הזה, יכלול חשיפה של מידע גם על שימוש בצבעי איזו (azo),שהם מסרטנים.

 

יעל איפרגן, קמפיינרית הרעלים בגרינפיס ישראל, אמרה: "זוהי דוגמא טובה לכוחם של הצרכנים לדרוש מוצרים שייצורם אינו מזהם ופוגע בסביבה, ולאחריות של תאגידי ענק למנוע את זיהום בתהליך היצור - לא משנה היכן בעולם הוא מתרחש ולאן הוא מגיע. הפעילים של גרינפיס ישראל שמחו לקחת חלק בלחץ הבינלאומי ומקווים שזה יהווה לקח עבור חברות שעדיין מזהמות ופוגעות באיכות החיים של כולנו".

 

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3