דו"ח גרינפיס 2012 חושף חומרים מסרטנים במותגי האופנה

 

"אופנה מהירה" ומסוכנת

דו"ח גרינפיס 2012 חושף חומרים מסרטנים במותגי האופנה

ארגון גרינפיס חושף היום - 20 לנובמבר דו"ח שמוכיח כי חברות "האופנה המהירה" מוכרות בגדים שמכילים חומרים כימיים מסוכנים, שהופכים לחומרים שפוגעים בהורמונים ולחומרים מסרטנים, כאשר הם משתחררים לסביבה. המחקר של גרינפיס מצא כימיקלים מסוכנים בבגדים שמקורם ב-20 מותגי אופנה מובילים, כשנמצא שזארה מייצרת בגדים שמכילים גם כימיקלים מסרטנים וגם כימיקלים שעלולים להוביל לפגיעה הורמונאלית.

   

141 פרטי לבוש  שונים שנרכשו בחודש אפריל 2012 ב-27 מדינות בעולם אצל מפיצים מורשים של המותגים, בניהן ישראל, עברו בדיקת רעלים ונמצאים בדו"ח של גרינפיס. פרטי לבוש אלו יוצרו ב-18 מדינות שונות לפחות, רובן בחצי הדרומי של כדור הארץ, וזאת על פי מידע שנאסף מתוויות הבגדים. תוצאות הדו"ח חושפת את הקשר בין מפעלי יצור של בגדים שמשתמשים בכימיקלים מסוכנים, להימצאות של הכימיקלים האלה במוצרים של החברות ובמים שאנו שותים. פריטי הלבוש שנבדקו כללו ג'ינסים, מכנסיים, חולצות טישרט, שמלות ותחתונים שעוצבו לגברים נשים וילדים, ועשויים גם מבדים מלאכותיים וגם מבדים טבעיים. מהדו"ח מתברר שכימיקלים מסוכנים הוכנסו בצורה מכוונת למוצר, או חדרו למוצר כשאריות של תהליך הייצור.


אחד מהממצאים העיקריים של הדוח הוא שבכל המותגים שנבדקו היו לפחות כמה פריטי אופנה שהכילו חומרים מסוג NPE, שמתפרקים לכימיקלים שפוגעים בהורמונים, כשריכוז גבוהה של למעלה מ-1000 (PPM) נמצאו בפריטים של זארה, מיטרבונווה (Metersbonwe), ליוויס, מנגו, קלווין קליין, ג'ק וג'ונס ומרקס אנד ספנסר. חומרים אחרים שזוהו הכילו רעלים פתאלטים (phthalates) בארבעה מהמוצרים, ועקבות של חומרי אמינו מסרטנים בשניים מהמוצרים של חברת זארה. חומרים תעשייתיים רבים אחרים שיש להם פוטנציאל להיות מסוכנים, נמצאו גם הם בהרבה מהפריטים האחרים שנבדקו בדוח. יעל איפרגן מנהלת הקמפיין בישראל אמרה לאחר שחרור הדוח: הגיע זמן שאנחנו הצרכנים נפסיק להיות קורבנות אופנה ונתחיל לקחת אחריות על מה שקורה בחצר האחורית של העולם. נהרות שלמים בסין מזוהמים ברעלים על ידי מותגי אופנה ענקיים- זהו מחיר יקר מדיי עבור בגדים זולים מדיי״ 

 

גרינפיס דורש ממותגי האופנה הגולה להתחייב להפסיק את לחלוטין את שחרור הכימיקלים המסוכנים לסביבה עד שנת 2020-  כפי שעשו כבר חברות כמו H&M ו-M&S – ומבקש מהם לדרוש מהספקים שלהם לחשוף את כל המידע על שחרור הרעלים לקהילות שנמצאות בסכנה של זיהום מים. קמפיינר הרעלים של גרינפיס באסיה, יפנג לי, אמר, "תעשיית הטקסטיל ממשיכה להתייחס למקורות המים הציבוריים שלנו כביוב הפרטי שלה. אבל האופנה שלנו לא חייבת להרוס את כדור הארץ: הבגדים שלנו לא צריכים להיות מיוצרים עם כימיקלים מסוכנים."

 

 

מעצבים מפורסמים בארץ הצטרפו לקמפיין של גרינפיס והתבטאו בנושא:

 ששון קדם: מעצב ישראלי בכיר ומצליח בארץ ובחו"ל

"בד כמארג של חוטים משתווה בעיני לחיים שהם מארג של רגעים חוויות והרגשות חשוב שנשמור על המארגים הללו הם שזורים בעיני אחד בשני – יש לייצור אופנה טבעית - שיוצרת סביבה בטוחה לחיים טובים יותר"

ויקטור בלאיש: המעצב הישראלי שהנהיג מהפכה בבית האופנה של "רוברטו קרוואלי"

"אני בהחלט נגד שימוש בחומרים מסרטנים וחומרים שפוגעים בסביבה, ולכן החלטתי להצטרף לקמפיין של גרינפיס. תעשיית האופנה עוסקת ביופי, ואי אפשר להתעלם מהעובדה שיופי ובריאות הולכים ביחד. כמעצבים אנחנו צריכים לייצר בגדים שהם גם יפים, אבל לא פחות חשוב מכך בגדים שהם גם ידידותיים לסביבה ולאנשים".

 

לקריאת התוכן המלא של הדוח: http://med.greenpeace.org/reports/Detox-Report.pdf

 

 

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3