מפגש נדיר בין איינגאר יוגה -טיפולית לבין בתי החולים איכילוב ושיבא בישראל

ד"ר ראג'וי מהטה, דוקטור לביולוגיה ומאסטרית בנושא יוגה טיפולית בשיטת איינגאר יוגה, תגיע השבוע 20.10 לישראל על מנת להיפגש עם רופאים ולהרצות להם על הערך הרב של איינגאר יוגה בריפוי, בתמיכה והחלמה לצד הרפואה הקונבנציונאלית.

 

בקורה של ד"ר מהטה מתקיים ביוזמת עמותת איינגאר יוגה ישראל.  שתי רופאות בכירות: דר רויטל קריב מומחית גסטרו במרכז הרפואי איכילוב, ודר דורית גמוס העומדת בראש מחלקת רפואה משלימה בבית החולים שיבא, יצרו את הקשרים בשני בתי החולים ותיאמו את המפגשים עם הסגל הרפואי. בנוסף להרצאות תעביר דר מהטה סדנאות מעשיות, לחולי פרקינסון ולפיזיותרפיסטים מבית החולים השיקומי בתל השומר.

בהרצאותיה תציג ד"ר רג'ווי מהטה תוצאות של מחקרים רפואיים מרחבי העולם, יינתן הסבר מהי יוגה טיפולית בשיטת איינגאר ויודגם כיצד ניתן לתרום לשיפור והחלמה על ידי תרגול מותאם לסוגי מחלה שונים. מטרת הביקור היא להפנות את תשומת הלב של חוקרים ורופאים לתועלת הרפואית והטיפולית של איינגאר יוגה ולעודד פעילות מחקרית לביסוסה המדעי.

מפגשיה של ראג'ו  יעסקו ב:


1. שיפור איכות החיים של חולי פרקינסון בעזרת תרגול איינגאר יוגה, לפי

    מחקר מדעי שנערך לאחרונה.

2. תמיכת יוגה במהלך טיפולי פוריות.

3. החן שמביא עימו הגיל: יוגה לגיל השלישי. 

 

ראג'וי מהטה הנה דוקטור בביולוגיה יישומית מהאוניברסיטה של מומבאי, הודו. היא פועלת בתחום טכנולוגיות העזר להפריה זה יותר משני עשורים ומרכזת את הפעילות המחקרית של מרכז איינגאר בפונה.

ראג'וי היא הנה אחת מהמומחים המובילים בהודו בטיפול קליני בעוברים וזוכת פרס ISAR למדענים צעירים. כיום היא מנהלת המרכז האקדמי Trivector לטיפול בעוברים במומבי.  ראג'וי היא גם תלמידתו של יוגה-צ'אריה ב.ק.ס איינגאר, מאז ילדותה ומלמדת איינגאר יוגה מזה 25 שנים. היא הוזמנה להיות המורה הראשית בכנסים בינלאומיים רבים בבריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד, הולנד והנחתה סדנאות בישראל, ארה"ב, פיליפינים, סין, פולין ירדן ואיחוד האמירויות הערביות. מזה 19 שנים היא הנה העורכת המייסדת של הרבעון יוגאראהסיה, המופץ כיום ב-35 מדינות. ראג'וי הנה חברת סגל במכון הלאומי ליוגה מוראג'י דסאי.

 

הגישה הפרטנית והמדויקת של איינגאר יוגה, הידע המנוסח בקפידה, והמודעות העמוקה לאינטראקציה בין המימדים הפיסיים, הפיסיולוגיים והמנטליים של האדם – כל אלה מהווים בסיס מצוין ליישום השיטה גם בתחום הרפואי. כפי שיוצג על ידי ד"ר מהטה, יישום מושכל של איינגאר יוגה יכול להביא להפחתת סימפטומים מובהקת במחלות מסוימות, ולסייע בהחלמה וריפוי במצבי  מחלה, או לשיפור איכות חיים וכלים להתמודדות במקרה של מחלה כרונית.

איינגאר יוגה פותחה על ידי  בקס איינגאר, בן 94, אשר ריפא את עצמו בזכות תרגול יוגה טיפולית, מתאימה לאנשים בריאים ולאלה הסובלים מכאבים וחולי, מכיוון שהיא מציעה שילוב של תרגול גופני ואימון תודעתי. יוגה בשיטת איינגאר,  מונעת מצבים של חולי  נפשי ופיזי, משקמת מטראומות,פציעות, מחלות קשות וממאירות,כאבים כרוניים, פרקינסון, דיכאון, סרטן השד, פוריות, גיל המעבר ועוד.

מחקרים מוכיחים שאימון יוגה יכול לשפר  את פעילות הנוירוטרנסמיטורים במוח ולכן היא דרך טובה להתמודדות עם תופעות של חרדה ודיכאון.

איינגאר יוגה הוכחה כאמצעי לשיקום כאבי גב כרוניים והחלמה ומניעה של פריצות דיסק. היא משפרת את היציבה ומפחיתה עומס יתר על עמוד השדרה מפרקי הירך, ברכיים ו קרסוליים.

 

על שיטת איינגאר יוגה,

השיטה מתבססת על הוראתו של ב.ק.ס איינגאר, (בן 94 ) היא אחת משתי אסכולות היוגה המרכזיות הפועלות כיום בעולם. השיטה מעניינת במיוחד משום שהיא מהווה גשר בין מסורת בת אלפי שנים לעולם המודרני – ולראיה, מחקרים אקדמיים שנעשו על יוגה וסרטן השד, יוגה ואורתופדיה, יוגה ופעילות המוח. המחקרים השתמשו בשיטת איינגאר באופן מיוחד, משום שהיא בנויה כאסכולה אקדמית-מדעית ומביאה עקרונות מדידים.

סגנון ההוראה של איינגאר מצטיין בדיוק מירבי בביצוע היוגה- אסאנות השונות וכן בשימוש חדשני באביזרי עזר. פיתוח עזרים זה הפיח חיים באמירת חיבור היוגה בן המאה ה-11 "האטה יוגה פראדיפיקה" לפיו הצעירים, הזקנים, חולים, חלשים ונכים כולם מסוגלים לתרגל יוגה ולהתברך בסגולותיה. עזרים אלה כוללים שמיכות, חגורות, חבלים, כסאות, כריות, ואביזרי עץ מגוונים. הם מאפשרים התאמה של אופן ביצוע התנוחות לצרכים ולמגבלות של כל אדם, בין אם הוא זקן, צעיר, בריא או חולה.

 

 

פרטים על ההרצאות והסדנאות השונות – בדף המצורף, בפרסומים של בתי החולים או באתר העמותה http://www.iyengar-yoga.org.il/

 

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3