המאבק לחופש בחירה בנישואין נכנס לשלב ב' :

המאבק לחופש בחירה בנישואין נכנס לשלב ב' :

הצעת חוק מונחת לפתחה של הכנסת ולקראת ההצבעה 

נחשפת  עמדתם האמיתית של חברי הכנסת לגבי חופש בחירה בנישואין

 

המאבק לחופש בחירה בנישואין של הפורום למען בחירה בנישואין, תנועת ישראל חופשית, המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית ושתי"ל  תופס תאוצה לאחר חודשיים של קמפיין אינטרנט ויח"צ ומתמקד בחברי הכנסת. לקראת ההצבעה על הצעת החוק, שתיערך בתאריך, ייערך גם כנס בכנסת בנושא חופש בחירה בנישואין, נשלח מכתב לכל 120 חברי הכנסת.  מטרת המכתב היא להבהיר ולחשוף את עמדתם האמיתית לגבי הנושא. 

החל מתחילת שבוע הבא  ישוחררו קמפיינים אינטרנטים שונים במדיה החברתית, לכיוונם של חברי כנסת שנוהגים להתבטא בליברליות ולהצטייר כתומכים בנושאי הפרדת דת ומדינה, אשר בפועל לא מתכוונים לתמוך בהצעה.

הקמפיין לחופש בחירה בנישואין הוא מהגדולים שנעשו אי פעם בנושא וכולל הצעת חוק, עתירה לבג"צ ופעילויות הסברה שונות לאזרחים בכל הארץ.


המכתב (הרצ"ב) מציג את הנושאים הבאים: נישואין וגירושין של יהודים, נישואין וגירושין של בני עדות דתיות שונות, גירושין בישראל ומבקש מהח"כים- "להצביע בעד הצעת החוק ובכך לשים קץ לפגיעה בחופש המצפון של תושבים שאינם יכולים להינשא לפי צו מצפונם ולעגן את זכותם להינשא של בני עדות דתיות שונות  ובני זוג בני אותו המין שאינם יכולים כלל להינשא לפי ההסדר הקיים".

 

המטה לבחירה חופשית בנישואין, בהובלת חברי הכנסת ניצן הורוביץ, אורית זוארץ, גיבש הצעת חוק לחופש בחירה בנישואין, שמטרתו להבטיח שכל אדם בישראל יוכל להינשא ולהתגרש בישראל על פי בחירתו, אמונתו וצו מצפונו. הצעת חוק נישואין וגירושין, התשס"ב 2002, הונחה על שולחן הכנסת ביום שני, 16/5/11, ועליה חתומים בין השאר דב חנין, זהבה גלאון, אילן גילאון, אפו אגבריה, נינו אבסזדה ומרינה סולודקין.

 

ההצעה חורתת על דגלה עקרונות של:

          הכרה בזכות כל הקהילות והקהלים בישראל להינשא ולהתגרש במדינת ישראל.

          קיום מסלולי נישואים מקבילים, דתיים ואזרחיים, המאפשרים לכל אחד ואחת להינשא לפי צו מצפונם.

          הקמת רשות שתמנה את רשמי הנישואים האזרחיים ותפקח עליהם.

          העברת הסמכות השיפוטית בכל עניין הנוגע לנישואים האזרחיים או הגירושים לבית המשפט לענייני משפחה.

          בחירה חופשית באופן הגירושים ובמוסד בו יערכו, ללא הצורך בהוכחת אשמה או בחיוב הסכמתם של שני בני הזוג כפי שנדרש כעת.

הפורום למען בחירה בנישואין, תנועת ישראל חופשית, המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית ושתי"ל מובילות את הקמפיין שמטרתו לתת חופש בחירה בנישואין לאזרחי המדינה מהמונופול והכפייה של הרבנות במוסד הנישואין והגירושין בישראל. מדובר בקמפיין הכי מקיף, גדול וארוך טווח שנעשה אי פעם, בהובלת 4 גופים גדולים ופלורליסטיים (העוסקים בדת ומדינה), בחסות הקרן החדשה לישראל, ובשאיפה לפעילות ממוקדת של למעלה משנה ולפחות עד הבחירות הבאות.

 

לדברי ח"כ ניצן הורוביץ: "הזכות להינשא היא זכות אזרח בסיסית אבל מאות אלפי ישראלים אינם יכולים להתחתן בארצם בגלל כפייה דתית. מוכרחים לבטל את המונופול של הממסד החרדי על חיינו. הצעת החוק תאפשר לכל אחד חופש בחירה על פי אמונתו ומצפונו בין נישואין דתיים על פי המתכונת הקיימת לבין נישואין אזרחיים כפי שמקובל בעולם כולו".

מצ"ב המכתב אל שנשלח אל חברי הכנסת.

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3