"אדיפוס 2011: תיאטרון-אופרה" בפסטיבל ישראל 10.06.11 -11.06 ירושלים

"אדיפוס 2011: תיאטרון-אופרה", מופע עכשווי המביא לבמה עיבוד חדש ומקורי לטרגדיה הקלאסית "אדיפוס המלך"

 יצירה משותפת של הבמאי יגיל אלירז והמלחין עידו אהרוני. המופע, העולה 85 שנים אחרי העיבוד המוסיקלי הנודע האחרון ל"אדיפוס המלך" (מאת איגור סטרווינסקי וז'אן קוקטו), ממזג באופן ייחודי וראשון מסוגו בין תיאטרון ודיבור, מוסיקה מקורית ושירה, ותחומי עיצוב ואמנות שונים.

עידו אהרוני הלחין מוסיקה המלווה ומניעה את המופע לכל אורכו ומתמזגת עם בימויו של יגיל אלירז, שגם עיבד את הטקסט המקורי לליברטו. אלירז ואהרוני יצרו יחד עיבוד מקורי המדגיש ומחזק את תעצומות הרגש והתכנים האלמותיים של הטקסט הקלאסי - בלבוש חדש, קומוניקטיבי, חוויתי ומרגש. התוצאה היא מארג בימתי-מוסיקלי של מופע עכשווי האוגד בתוכו שירה, דיבור והמנעד הרחב שביניהם - פלטפורמה בימתית המחברת וממזגת שני מדיומים תוך ביטול החציצה המסורתית והפרגמטית בין תחומי האמנות והפרפורמנס השונים, וההתכה שלהם למדיום פרפורמטיבי חדש: "תיאטרון-אופרה"


המופע נוצר תוך שיתוף פעולה עם האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים, האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של גיא פדר, וקבוצת התיאטרון הירושלמי. תהליך העבודה הייחודי על המופע, שנמשך קרוב לשנתיים, כלל עיבוד של הטקסט המקורי לליברטו, בעבודה צמודה עם פרופ' נורית יערי כדרמטורגית, ליווי של הצד העיצובי על ידי האמן דוד שריר, וקיום סדנה אינטנסיבית של הזמרים והשחקנים לאורך החודשים האחרונים.

משתתפים במופע חמישה שחקנים, חמישה זמרים ואנסמבל כלי של תשעה נגנים.

שחקנים:  יפתח אופיר בתפקיד אדיפוס | ענת עצמון בתפקיד יוקסטה | שלמה בר שביט, זוכה פרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים, בהופעה מיוחדת, בתפקידים: טרסיאס / הרועה | ניסו כאביה - קראון / השליח | אברום הורוביץ - ראש המקהלה

זמרים:  ינאי גונצ'רובסקי, בריטון – אדיפוס |  דניאל קולבן, מצו סופרן – יוקסטה (ובת מקהלה) | בתפקיד המקהלה: מאיה בלאושטיין, סופרן, מאיה בן-מאיר, סופרן,  נועה דורון, מצו סופרן.

* הזמרים הם תלמידי ובוגרי האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים.

יגיל אלירז: " ליבו של המחזה הוא תהליך - "דע את עצמך" – תהליך הגילוי העצמי שעובר אדיפוס. על אף המקובל לחשוב, "אדיפוס המלך" איננה טרגדיה של גורל - אמירתו למעשה מהותית הרבה יותר מכך, בעינינו. זהו מחזה שבמרכזו המאבק הקיומי של האדם – הצורך לקבל החלטות, לבחור ולפעול, בעולם בו הגיון ופשר עלולים תמיד להתגלות ככסות ריקה ומטעה. כיצד יכול האדם לפעול, דווקא בתוך חשיכה מוסרית וקיומית, כמו זו שמעצב סופוקלס במחזהו? דווקא במציאות המשוסעת והאלימה שלנו, נדמה שלשאלה זו, ולתשובה לה, משמעות וחשיבות רבה, שאנו מבקשים להאיר במופע".

עידו אהרוני: " באמצעות חלל בימתי דינאמי ומופשט, דיאלוג מתמיד בין החלל הבימתי להתפתחות המוסיקה והתנועה התיאטרלית, ושילוב של זמרים ושחקנים כמייצגי הדמויות במחזה - אנו שואפים ליצור חוויה אמנותית ייחודית, שתמזג בין המדיומים השונים.

במקרים רבים, הדמויות במחזה מגולמות הן ע"י זמר והן ע"י שחקן, לצד אנסמבל כלי חי של תשעה נגנים. אלמנט חשוב נוסף הינו פסקול אלקטרוני, המקיים דיאלוג מוסיקלי הן עם האנסמבל הכלי והן עם הזמרים והשחקנים על הבמה. משום שהדגש במחזה הוא על תהליך הגילוי העצמי – הבמה כולה היא מבחינתנו ייצוג חי, תלת-מימדי, בתנועה, של נפשו של אדיפוס המלך, ובמובנים רבים כך גם המוסיקה במופע."

אדיפוס 2011 הינו פרויקט ייחודי וראשון מסוגו לא רק בשל החיבור בין תיאטרון ואופרה, אלא גם הודות לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין יוצרים מקצועיים מהשורה הראשונה לבין סטודנטים משני מוסדות מובילים להשכלה גבוהה בירושלים: האקדמיה למוסיקה בירושלים, והאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. באמצעות פרויקט אדיפוס 2011, בחרו היוצרים להניח את אבן הפינה לפעילות אקדמאית-יצירתית-מקצועית חשובה שכזו בירושלים. 

המופע זכה לתמיכתם הנדיבה של משרד התרבות והספורט- מינהל התרבות, עיריית ירושלים, פסטיבל ישראל, קרן ירושלים.

תאריכים: יום שישי ה-  10.6.11  שעה: 14:00 מוצ"ש    ה- 11.6.11   שעה: 21:00

מקום: בית שמואל, ירושלים מחיר כרטיס: 90 שקלים להזמנת כרטיסים: 6226 *

לפרטים נוספים: דורית שמואלי תקשורת ויחסי ציבור 077-5545601/2/3